Recykling szkła – jak pomaga środowisku?

Żyjemy w świecie pełnym odpadów, co jest bardzo niekorzystne dla wszystkich istot. Nieprzypadkowo istnieją liczne działania, które mają zmienić ten stan rzeczy. Jednym z bardziej pożytecznych jest recykling szkła. Opiszmy, jak pomaga środowisku, jak przetwarzanie szkła poprawia jego dobrostan?

Spis treści:

Recykling szkła – jakie ma znaczenie?

Szkło to bez wątpienia jedno z najważniejszych tworzyw, które jest obecne w życiu codziennym, wytwarzane przez człowieka od tysięcy lat. Ciężko sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez jego obecności w domu, środkach komunikacji czy w nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. Jest to materiał obojętny, więc w przeważającej liczbie nadaje się do recyklingu. W niektórych europejskich krajach szkło w gospodarce odpadami występuje aż w 85%! 

Ma to ogromne znaczenie pod każdym względem, także w zakresie oszczędności surowców naturalnych, ponieważ recykling zmniejsza wydobycie surowców naturalnych niezbędnych do wytworzenia szkła, jak piasek, soda czy węglan wapnia. To zaś minimalizuje negatywny wpływ eksploatacji surowców na środowisko naturalne. 

Redukcja odpadów szklanych – oddech dla środowiska naturalnego

Korzyści ekologiczne recyklingu szkła są więc tu nie do przecenienia, zresztą nie tylko z tego powodu, co opisaliśmy powyżej, ale również dlatego, że redukuje się ilość odpadów na wysypiskach. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, że wszystkie odpady szklane lub ogromna ich część trafia na wysypisko… Ich ilość byłaby zatrważająca i ciężka do opanowania. Groziłoby to prawdziwą katastrofą ekologiczną. Na szczęście poprzez recykling szkła odsuwamy tak czarny scenariusz. Nie ma potrzeby tworzenia nowych wysypisk, co przekłada się na ochronę terenów naturalnych. 

Recykling szkła – ogromna oszczędność energii

Jak widzimy, znaczenie utylizacji szkła jest potężne, także pod kątem oszczędności energii. Gdybyśmy bowiem za każdym razem produkowali nowe opakowania szklane, to nie tylko obciążalibyśmy środowisko naturalne, czy to przez wydobycie, czy przez późniejsze składowanie, ale również przez ogromne zużycie energii. Recykling oszczędza energię, gdyż potrzebuje jej mniej, niż gdybyśmy produkowali nowe szkło. 

Mniejsza emisja gazów cieplarnianych

Nie ulega również wątpliwości, że recykling szkła ma daleko idące pozytywne skutki w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Są one prawdziwym zagrożeniem dla całego świata, mają absolutnie zły wpływ na powietrze, którym oddychamy, co powoduje ryzyko zachorowań na różne choroby. Negatywnie wpływa na środowisko naturalne, liczne ekosystemy. Dzięki recyklingowi szkła można skutecznie walczyć z tymi zagrożeniami, zmniejszając ryzyko postępujących zmian klimatycznych. 

Gospodarka o obiegu zamkniętym – klucz do zdrowego środowiska

Recykling szkła wpisuje się w całą pozytywną filozofię gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takim, gdzie odpady są ponownie wykorzystywane do produkcji nowych produktów. Zamiast tworzyć nowe opakowania szklane, obciążając tym samym środowisko naturalne, potrafimy przerobić to, co już zostało użyte. Polepsza to zrównoważony rozwój, przyczyniając się do tego, że ziemia staje się przyjemniejszym, czystszym miejscem do życia!

Zamówienie kontenera na odpady to szybki i efektywny sposób na pozbycie się wszelkich niechcianych materiałów, pozostałości budowlanych czy gruzu.

Podsumowując, widzimy, że recykling szkła zapewnia same pozytywne skutki, co tym bardziej powinno nas skłonić do tak proekologicznych działań. 

Zobacz również